zohahussainx zohahussainx
  • 04-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost 25p each. Bananas cost 20p each. The total cost of a apples and b bananas is C. Write a formula for the total cost of a apples and b bananas.​

Respuesta :

DillyWilly12345
DillyWilly12345 DillyWilly12345
  • 04-12-2021

Answer:

a+b=c=45p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What affects the formation and distribution of natural resources
Which equation could be used to find the number of scarves, x, Syrilla needs to sell in order to earn $200? I don’t know the work
Please answer one of these questions only if you know the answer!! 30 points and brainliest!
Graph the liner equation. Find three points that solve the equation then plot on the graph -5x-3y=-7
1. What types of problems might result in combining groups of people without regard for ethnic or language differences??? Please help me !
is 4j - 3 = j a equation?
Who was the Egyptian king whose tomb and treasures were discovered in the Valley of the Kings in 1922?
Help anyone please!!
Describe the route of the given voyage in the 1400 to 1650
what wiped out 90% of living coral in the 1970’s