jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations by substitution. 7+2y=8 3x-2y=0
Kellers reason for writing "Optimism" is called her A) claim B) counterclaim C) evidence D) purpose
Maria works at a bookstore. On Wednesday, she sold three times as many books as she did on Tuesday. On Thursday, she sold 8 fewer books than she did on Wednesda
What phrase uses the subjunctive tense to persuade or influence? Rogamos que vayan a ver a la abuela. La abuela quiere verlos a todos.
Find the volume generated by the area bounded by the given curves if they are rotated about the y-axis. y=3x^2-x^3, y=0
Which substance is likely to be the best conductor of electricity
An ac generator with peak voltage 100 volts is placed across a 10-? resistor. What is the average power dissipated?
Excerpt from: Marsupials Carole Jenkins 10 Although marsupials are alike in carrying their young in an external pouch, they are different in many ways. Read
I really would love some help..:( The question is in The picture. I'll also mark you as brainliest.
The latin atmosphere heard in "america" from west side story is achieved through the use of such south american instruments as _______.