dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

What did booker t. washington do??
Explain why anxiety can sometimes be a necessary and healthy feeling.
mrs.dynes bought pencil for both of her classes.She gave the 1st class 1/6 of the pencil. She gave the 2nd class double the amount as the 1st class. what percen
Who is Rachel Rojas?
What does Telemachus leave out of his true story when he talks to Penelope
Which type of powers does this quote refer to, and why is this type often the source of debate?
Select Is a Function or Is not a Function to correctly classify each relation. Title Is a Function Is not a Function {(3, 7),(3, 6),(5, 4),(4, 7)} {(1, 5),(3, 5
Energy can never be created or destroyed,just___ or___
Explain two ways that a body covering can help an animal meet its basic needs
The tribe lived in mississippi and lousiana