eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

he Nile River was important to the people of ancient Egypt because _____________ . A) the Nile is the world's longest river B) the Nile brings water to a desert
Should localities maintain energy reserves for their own use?
how many milliliters of 0.105 M HCL are needed to titrate 22.5 ml of 0.118 M NaOH to the equivalence point
The amounts of money Brittany earned each week from babysitting for 5 weeks are $12, $62, $70, $54, and $62. The mean amount earned is $52 and the median amount
Which of these details is an anecdote?
The area of a rectangle is 44 square units. Its length measures 11 units. Find the length of its diagonal. Round to the nearest tenth of a unit.
ms.kelly's class is collecting box tops for their school their goal is 200 box tops. On the first day. shelly bought in 4 bags with 6 box tops in each bag. and
does forces of attraction between particles increase or decrease when heated or cooled​
52. What is hidden underneath Cleopatra’s Needle?No link , no spam. Just answer please...​
Because the current in the equivalent resistor of Sample Problem A is 0.50 A, it must also be the current in each resistor of the original circuit. Find the pot