madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

Serena is making a model of one of the Egyptian pyramids. The square base has sides that are all 4.2 in. Each of the triangular faces has a base of 4.2 in and a
How many states had to ratify the constitution?
How many solutions does the following system of equations have
Find angle measures and use angles to classify triangles.
Which of the following contains an example of a simile? A. "He was ashamed of his belief, when Poole presently returned to announce that Dr. Jekyll was gone out
Drag each tile to the correct location. Match each prompt to the type of essay it requires A)How to plan a successful spring break B)Describe the action at a re
Mixtures are classified as homogeneous and heterogeneous according to ___.the distribution of their componentswhether their components are elements or compounds
Quadrilaterals are similar if their corresponding sides are proportional. true or false
What are the symptoms of an gastroesophageal reflux disease with esophagus?
Tall pea plants are dominant over short pea plants. If there are 200 short plants in the F2 generation from a cross that followed Mendel's methods, about how ma