mlmitrakis mlmitrakis
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

It costs 95$ for 20 students to visit an aquarium. How much does it cost for 162 students?

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-02-2022

Answer:

769.50

Step-by-step explanation:

First find how much is one student

95/20=4.75

Then, 162 x 4.75=769.50

Answer Link
username23129341342 username23129341342
  • 03-02-2022

if we do 95/20 we get 4.25 that would be the cost for each student and all we have to do is multiply 162 by 4.25 and u get your answer of 688.5

Answer Link

Otras preguntas

What does audacity means
how to divide 25.0 divided by 29.4
Which of the following statements about the spread of Christianity is false?
(PLEASE HELP) What area of the Earth's mantle is the densest? A.The entire mantle has the same density. B.the area nearest to the Earth's crust C.the area in-
Which of the following statements about the spread of Christianity is false?
What is the next logical statement in the proof below? given: M is the midpoint of AB prove:2(AM) = AB a) AM+AM=AB b) AM=AB-MB c) AB=AM+MB d) M (A+B)=AB
How do you Graph 0=x+1/4y+1/2
What is 4.95 +4883.83
The Velvet Revolution took place in _____. Romania Bulgaria Poland Czechoslovakia
Perdita goes to the fruit market with $9 to buy avocadoes. Each avocado costs $2. Write and solve an inequality to find the greatest number of avocadoes Perdita