nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Need help please !!!!!!
what is the squre root of 32 divided by five plus the square root of 18 divided by 7
Why did critics call the new artists fauves or wild beasts?
PLEASE HELP!!What is the sum of the first five terms of the series 35+ 30 + 25 + . . . ?A. 155B. 135C. 125
PLEASE ANSWER/HELP! I have several questions about prince/princes. Sorry if this may seem dumb, but: how do princes become princes? Do they have coronations? A
How many moles of silver atoms are in the piece of jewelry??
rearrange the following equation to solve for x. y=1/2x+10
pros and cons of gmos
The school store sells Midville High T-shirts for $12 each and Midville High gym shorts for $9 a pair. One afternoon they sold a total of 53 T-shirts and pairs
Does the following passage contain a fragment? He drove his car straight into a tree. Causing a giant bruise over his left eye and a gash on his arm. He was t