ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

how many times does 3 go into 42
Is the group of words a sentence or a run-on sentence? Pueblo Indians were farmers, they dug irrigation ditches 1,000 years ago.
what numbers is 21/56 equal to
All of the following were members of the Holy Alliance except a) Italy b) Russia c) Austria d) Prussia
Davina selected 50 people at random and asked them whether they had watched the documentary on Antarctica on television the previous night. She repeated this su
What is 3 1/4 million in scientific notation
what methods did Oscar romero use use to fight against these injustices poverty, social injustice, assassinations and torture
Yello light on a red object, the object appears what color ?
simplify the integer (+24)-(-83)
Describe the similarities and differences between the motion of particles in liquids and gases.