jamyra12 jamyra12
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the market, 7 oranges cost $4.55. How much do 10 oranges cost?

Respuesta :

cbgong72
cbgong72 cbgong72
  • 03-03-2022

Answer: $6.50

Step-by-step explanation:

First you do 4.55/7 and you get 0.65, then you multiply that by 10 which will get you $6.50.

Answer Link
samanthalizeth
samanthalizeth samanthalizeth
  • 03-03-2022

it's 6.50 because when you divide 4.55/7 it's 0.65 multiplied by 10 it's 6.50

Answer Link

Otras preguntas

How did monopolies contribute to the economic challenges that farmers faced in the United States in the late 19th century?
Which career field is an applied science? geology biotechnology physics chemistry
The development of new nations is often difficult because A. Governments are often unstable because of civil wars and other conflicts B. Increasing populations
___________ is a structure that contains spores and is located on the underside of fern leaves. Basidium Bacillus Cilium Sorus
Which of these components of a cell functions like the bones and muscles in the human body? A. chloroplasts B. ribosomes C. cytoskeleton D. cytoplas
Which statement best describes civil liberties in the U.S. during World War I?
$18.00 breakfast 7% tax
Is the group of words a sentence or a run-on sentence? The waves are big today, there may be a strong undertow. a. run-on b. sentence
0.1 x n = 89.5 what does n equal too ?
How does gas produced by photosynthesis is recycled in nature