baileyaddington55 baileyaddington55
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

A washer and dryer cost a total of $1280. The cost of the washer is three times the cost of the dryer. Find the cost of each item. Cost of washer: $ Cost of dryer: $

Respuesta :

Lenvy
Lenvy Lenvy
  • 01-04-2022

Answer:

Dryer = 320

Washer = 960

Step-by-step explanation:

Washer + Dryer = 1280

Let,

Dryer = x

Washer = 3x

3x + x = 1280

4x = 1280

x = 320

Washer = 3x = 3(320)=960

960 + 320 = 1280

Thus,

Dryer = 320

Washer = 960

~lenvy~

Answer Link

Otras preguntas

what are the most common student injuries in the chemistry lab and how can they be prevented
This is an example of plagiarism: Cindy writes in her paper that “the North won the Civil War” and does not cite her source. True False
What is the least number of line segments that make exactly 100 squares?
how to factor a(y-4) + t(y-4)
To avoid taking an illegal game or non-game animal, what does a hunter need to understand about the animal?
alyssa received 30,000 from an inheritance and invests in a certificate of deposit paying 5% annual interest and the rest in apple inc. offering an annual retur
Find the cost per ounce of a sunscreen made from 100 oz of a lotion that costs $1.50 per ounce and 150 oz of a lotion that costs $4.50 per ounce. (round your an
The Paleolithic, Mesolithic, and Neolithic eras occurred during which age?
In a certain grocery store, strawberries cost $4.16 per pound ( 4.16 dollars/lb ). What is the cost per ounce?
what is the holocaust? what type of government was in Germany at the time of the holocaust?