agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of z for the equation fraction 1 over 2z = −fraction 3 over 4 + fraction 1 over 4z? −3 −1 1 3
We gain energy from eating plants. Plants can't create their energy; they must first get it from the Sun. This statement is _____ according to the _____ law of
solve the equation. 3y 2 ≥ 5y 8
Please help me I'm stuck on this help me with 22,23 and 27
What are enterocoelous and schizocoelous organisms?
what is the function of a linking verb
Estimate of 137,638 and 52,091
Which of the following terms do NOT belong together? A) Structuralism; Observable behavior. B) Gestalt, Whole. C) Psychoanalysis; Unconscious conflict. D) Beha
Which of the following is equivalent to 140 centiliters? A. 14.0 milliliters B. 0.00140 kiloliters C. 1.4 deciliters D. 0.140 liters
In the water cycle, what does an increase in precipitation immediately cause?