bfz5qphpq4 bfz5qphpq4
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jade is going out for pizza with her friend.For 60 dollars how many pizzas can she buy if each pizza costs 12 dollars

Respuesta :

mrodrigu1136
mrodrigu1136 mrodrigu1136
  • 05-04-2022

Answer:

jade can by 5 pizzas

Answer Link
fsgimena
fsgimena fsgimena
  • 05-04-2022
if Jade buy pizzas for 60 dollars
60/12=5
he can buy 5 pizzas
p=5
Answer Link

Otras preguntas

2/3x - 4(2x - 3) = 7(3x + 2)
A 3-kilogram bag of red onions costs $4.53. What is the unit price?
6) Which of the following is a top predator in the Bay of Fundy? a. Orca (Killer Whale) b. Phytoplankton C. Crab d. Lion
What did ben franklin want in the constitutional convention.
How are mass and weight different? A Mass depends on the location of an object; weight measures the effects of gravity. B. Mass measures the effects of gravity;
Adding buses would cut traffic and parking congestion. This is an example of _________. A) a poem B) a story C) an editorial D) a biography
BRAINLIEST WILL BE AWARDED! World Lit Honors Final Essay Help? Instructions Using one of the prompts below from the units covered this semester, you will write
A.What is the slopeB.What is the Y-InterceptC.is it proportional or non-proportionalD.Write the linear equationusing slope intercept form​
Please hurry and answer :) Worth 11 points And please be for real
-8>x-3 could somebody help solve been trying and still can’t get it thank you