workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

1. What are victimless crimes? 2. Why are they sometimes called social order offenses? 3. Do you think that such law violations are truly victimless? Why or why
what is go a long walk for heathy
What is the constant of proportionality in the equation y=2.5x
we.... five lessons yesterday
find HCFof 6x^2y and 9xy​
can we pretend that airplanes in the night sky are like shooting stars…
16. PLEASE HELP ME Solve the equation by factoring. z2 - 6z - 27 = 0 A. z = 3 or z = 9 B. z = –3 or z = 9 C. z = –3 or z = –9 D. z = 3 or z = –9
There are 200 ounces in 6 liters. How many milliliter (ml) are in 6 liters? (How to do in dimensional analysis?)
Complete the following radioactive decay problem. 234U → He + ?
14. PLEASE HELP ME Which of the quadratic functions has the narrowest graph? A. y= 1/8x2 B. y= 1/6x2 C. y= -x2 D. y= 2x2