kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

The diameter of a flour tortilla is 12 inches. What is the area to the nearest hundredth?
Find the value of x in the equation 2(x-3)+5x=5(2x+6)
The purpose of Mohandas Gandhi’s actions such as the Salt March and the textile boycott was to
What are the roles of women for the Mi'kmaq
What elements make one of the poems sound more like normal speech?
What is 307,495 rounded to in the nearest thousand ? A) 307,400 B) 310,000 C)308,000 D)307,000
Element A has 15 protons. Determine the number of neutrons in its isotope with mass number 33.
The Earlybird communications satellite hovers over the same point on Earth's equator indefinitely. This is because _____. A. its orbital period is 24 hours
what is the term for a non-citizen that is legally visting the country?
which force is most responsible for binding together an atoms protons and neutrons