katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

What do you need to do to avoid a floating quotation
What variable does the scientist change in an experiment?
What are some interesting facts about the Quapaw Indians
The area of a square is 81 inches what is the length of one side
What is 571082346090 in word form
On a spring scale that measures force, a reading shows the force of an object to be about half way between 0 N and 1 N. Which of the following would be the most
Which is a sentence fragment? A. He mentioned it, but nothing more. B.Yesterday waves crashed against the jetty. C. A cup of milk, two eggs, and a bowl. D
Identify five Native American loan words
can a democracy have both representative and direct characteristics at the same time?
round 135.91 to the nearest whole number