AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

how to write three. hundred fifty-two and four-tenths in staneard form
Which stage of development are mountain streams in? A)Young B)Spring C)Aquifer D)Hot Spring
Consider △ABC and △DEF. Which sequences of transformations map △ABC to △DEF? Choose all answers that are correct. Reflect △ABC across the y-axis and translate
HELP!!!Suppose a disease spreads through all the Red Oak trees in a forest ecosystem. A: Explain how the change in ecosystem effects the biodiversity of this fo
Which type of artwork shows the use of small brush strokes to softly blur objects?
distributive property to find product 4 2/5 * 10
Is 6 pints greater than equal to or less than 60 fluid ounces
true or false (x4y10)/(xy15)
Three dressers are placed side by side. One dresser is 2 feet 9 inches wide, another is 5 feet 10 inches wide, and the third is 4 feet 6 inches wide. How
Simplify: 2x-3[4-5(6x+7y)-8]