piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Why might the iodine change color when it combines with starch?
ben has 3 times as many guppies as goldfish. if he has a total of 20 fish, how many guppies does in have
Scientists best apply critical thinking in their work through _______. a. the scientific method b. observation c. hypotheses d. experimentation
how do you  figure out the ratio stars to squares when there are 11 squares 5 stars and two circles in the data?
-7x-17= -9x+13solve for xwork too please!
simplify using order of operations(PEMDAS):(2^3x6)-3^2
Use breaking apart to find the product in multiplication 7x3
what would result if chromosomes did not replicate during interphase
An old house in Boxerville measures 30 feet in height and has windows 5 feet width. An architecture student builds a proportional model that is 3 feet high. How
The energy in fossil fuels is derived from the energy stored in plant and animal matter