Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

What is 6 1/2-(1 7/8)=?
Match the following term with its correct definition 1 compression waves caused by movements in the earth's crust and radiate outward from the source of an eart
what is the pH level of powdered sugar?
use the fact that 147*16=2352 to write two different multiplication facts that have a product of 2352
Pls Help!! What is the probability of a sum of 3 or 6 or 9?
Suddenly he saw a strange thing like mist beginning to arise from the sticks and moss beneath grey beaver's hands. Then, amongst the sticks themselves, appeared
The PV cell is made of two thin layers of___?
Question 10 (2 points) Question 10 Unsaved Authors can also introduce and develop characters by telling the reader directly what a character's traits are. This
Hi Please answer my other questions in my account. I have A learning disability so i have and IEP. Can some one please help me slowly throughout the steps of ho
Keisha solved the following equation: 4x − 2x + 8 = 6(x + 4) Step Work Justification 1 2x + 8 = 6(x + 4) Combine like terms 2 2x + 8 = 6x + 24 Associative