TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 91+ )
Otras preguntas
What is the value of the expression: 9 + 5 x (-3) – (6 – 2) ÷ 4 show and explain the work please ?
How are mass and weight different? mass is the space an object takes up and weight is the effect of gravity on mass. mass is the amount of matter and weight is
plz help me solve this anyways thxs and have a good day
What was the the 6th president
What is the slope of the line passing through the points (1, −5)(1, −5) and (4, 1)(4, 1)?
Four positively changed particles are at various distances from a changed plate. The particles are equally changed and do not influence each other. Which parti
Which equation shows the quadratic formula used correctly to solve 5x2 + 3x – 4 = 0 for x?
If , m+2/5=1/2 then which of the following is true? a. 2m + 4 = 5 b. m + 2 = 2 c. 2m + 2 = 5 d. m + 4 = 6 Please, I need the answer.
Which of these is an advantage of an MRI over a CT scan? A. It produces better images of soft tissues. B. It is faster. C. It is safe to use with impla
Which of the following is NOT a benefit of a good warm up? Decreases the temperature of your muscles Increases your metabolic rate so oxygen is delivered to the