ThAliA65
ThAliA65 ThAliA65
  • 03-04-2017
  • Mathematics
contestada

three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared

Respuesta :

kaa0105
kaa0105 kaa0105
  • 03-04-2017
3 cans = $1.50

1.50
------- = 1 can
3 cans


1.50
------- = .50
3



1 can = $.50
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 5 in 356,039,763
The 10th and the 20th term of an arithmetic sequence are 10 and 40, respectively. Find its 100th term.
What is the best estimate product for 289 and 7
If one half of a number is 8 less than two thirds of the number, what is the number? 1) 24 2)32 3)48 4)54
What is the value of 5 in 356,039,763
What is the relationship between rational numbers and ratios
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?
What is a distinct factor in math?
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
What effect did the Revenue Act of 1926 have on Americans?