madisonke26
madisonke26 madisonke26
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

Cost to store: $15
Markup: 18%
selling (retail) price: ?
Explain.

Respuesta :

TenzinTsesang
TenzinTsesang TenzinTsesang
  • 02-05-2017
the formula is %× cost price ÷ 100
 to find what is the 18% of the cost price
so substitute
18·15÷100
270/100
2.7= 18% of cost price
then subtract it from the cost price
15-2.7= $12.3
there is your answer
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!! Eric and Amy Jackson wish to invest in a no-risk savings account. They currently have $55,000 in an account that has a 4.125% annual
If 12 pounds of apples cost $21.60, how much does each pound cost?
The enrollment at a community college this year is 115% of last year s enrollment. If there were 1,240 students enrolled at the college last year, how many stud
City Equipment announced this morning that its next annual dividend will be decreased to $1.90 a share and that all future dividends will be decreased by an add
essay about tihar on short ​
76=19m m= need help in schoology
why did they change the name from touch to skin senses?
what time does the clock shows?
update my dad took my pc
4x times4b be fast nowwwwwwwwwwwwwwww pls