giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Tú llamas a tu hermana por teléfono cada semana. Tú llamas. A. ella B. la C. lo
What is the tense? I go home from work at 6:30? Past Present future Present continuous
how can campaigns and events support victims of trafficking​
What happens to the level of hydronium ions in a solution when the number of hydroxide ions decrease
Hector is writing a speech for the school sports awards assembly. He has written the following outline for his speech: 1. Introduction II. Theme A: Training a.
pls help with this will mark
The do/while loop is generally used when the program loop should run at least once before testing for the stopping condition true false
this is the net of a triangular prism. to calculate the lateral surface area you should add the areas of which sides? A. B,C, and D B. A,C, and E C. A,B,C,D, an
10) Deserts form in the subtropical regions as a result of ________. A) trade winds that go from east to west B) ascending air masses C) subsiding air masses D)
please help me........asap