joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 18+ )
Otras preguntas
The Voting Rights Act of 1965 expanded civil rights by:A. decreasing the federal government's influence over state election laws.B. reducing African-American pa
Julio wants to solve the system shown using the elimination method. Which is the best way to begin? (x - 12y = 2 -4x + 7y = 12 Add the equations b. Multiply eac
How many countries are in Western Europe
Say the marginal tax rate is 30 percent and that government expenditures do not change with output. Say also that the economy is at potential output and that th
"How does mass affect thermal energy transfer?
What were the three forms of English madrigals? Describe each type. What were chorales? Why were they popular? What is a consort? Who was Guillaume Dufay? What
Dilate line f by a scale factor of 3 with the center of dilation at the origin to create line f'. Where are points A' and B' located after dilation, and how are
When computing the standard deviation, does it matter whether the data are sample data or data comprising the entire population? Explain. Yes. The formula for s
According to the authors of your text, consumers are advised to be less concerned about the presence of subliminal messages in advertising and more concerned th
MC)Which statement explains how U.S. involvement in Vietnam began? President Truman stationed U.S. troops in Vietnam to provide reinforcements during the Korean