kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation x^2-7=14-2x^2
What are three things you could do if you were asked to become an advocate for health and wellness?
What is the name given to software that provides the interface between the os and computer hardware?
If mountain mack splits his week evenly between carving fishing lures and duck decoys, what is the maximum number of fishing lures and duck decoys he could carv
what three Invaders of the Roman Empire came from Asia?
What is the verbal expression of |8-9|+5
Why did the Roman Empire produce more coins? to maintain a low rate of inflation to increase individual buying power to address a high rate of inflation to fund
As compared with their likelihood at public schools, child homicides are _____ likely at private schools.
The students began whispering and giggling once they saw the teacher close the book. The adverb clause once they saw the teacher close the book modifies A) the
PLEASE HURRY!! 30 POINTS Simplify 73+3(23−13)2