ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

An abnormal rhythm of the heart is called
a ball is thrown vertically in the air with an initial velocity of 60 feet per second from an initial height of 6 feet. The equation describing the height of th
this is a dilation I need to know if it is an reduction or enlargement and explain also the scale factor and explain please help me ​
SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!!!
What is 2/4 x 4/8 it is a hard question for my sister
Select the correct pronoun. I can't get over ______ color. its it's
can someone tell me the answer ? ​
Which factor could help cause the fall of a civilization? A. enourmous wealth B. poorly managed irrigation C. signs from the gods D. neighboring deserts
Which combination of shoes and socks is Jenna most likely to pick?Explain you answer plz help confused
Which theory of personality is most concerned with understanding people’s unconscious motivations?