peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following transitional words is LEAST likely to be used in an essay that uses the cause and effect organizing principle? a. therefore b. thus c.
which of the following statements about communication is most accurate? a .expressing your enjoyment of hockey games reflects a basic attitude. b. attitudes cha
Which of the following cannot be found in Lyndon Johnson's political resume? congressman, senator, governor, president
How weight can you lose by riding a bike for 5 hours a week
Natural selection favors pathogens with
What is 180% as a fraction or mixed number in simplest form?
Which of the following words means “to sneeze”? a. dolor c. estornudar b. toser d. respirar
How many hydrogen atoms are in the following molecule of ammonium sulfide? (NH4)2S a. 2 b. 4 c. 8 d. 16
In which fields do Europeans work today? a. heavy industry and mining b. farming and heavy industry c. shipping and transportation d. manufacturing, service and
How did Alexandrias physical features help make it a great city