blackqueen1029
blackqueen1029 blackqueen1029
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

strawberry candy cost 3¢ more than lollipops.

sarah pays 54¢ for 2 strawberry candies and 4 lollipops.

write an equation and solve for your variable.

Respuesta :

rfisher23nms
rfisher23nms rfisher23nms
  • 02-11-2017
The answer is 54 divided by 4
Answer Link

Otras preguntas

You toss five fair coins. The probability that all five coins land heads is
A 0.450 kg baseball comes off a bat and goes straight up. At a height of 10.0 m, the baseball has a speed of 24.5 m/s. Determine its mechanical energy at this h
which equation is true for x = 4
where do hamburgers originate?
"A grain silo is shown below. What is the volume of grain that could completely fill this silo rounded to the nearest whole number? Use 22/7 for pi. A) 19,008 f
What are organ systems made of
What is the sign of the product (3)(–3)(–2)(4)? Positive, because the products (3)(–3) and (–2)(4) are negative, and the product of two negative numbers is pos
What is the function of the structure identified by the red arrow? Genetic information Mobility Food capture Protection
Which laws of gravity explained how the planets move around the sun?
Write the appropriate direct variation equation if y = 8 as x = -4