SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Given the lengths of two sides of a triangle. write an inequality to indicate between which two numbers the length of the third side must fall. a.8 and 13. b.11
what does several mean
4. (x,y) → (x-3,4-y) is an example of a transformation called a glide reflection. Complete the table using the rule. (0.2) og (0.0) mont Does this glide reflect
In triangle OPQ, the measure of angle Q=90°, OQ=33, PO= 65, and QP= 56. What ratio represents the tangent of angle P?
What is the solution set of the following system of equations? y=3x+6 y=(x+4)^(2)-10 The solution tothe system is at (-5,-9). The solutjon to the system is at (
In a shop the total cost of two shirts and a trouser is Rs 3491.96 if the cost of a shirt is Rs 2006.99 less than the cost of trouser then what is the cost of a
What takes the most impact of any part of the body? O Feet O Wrists O Hamstrings O Knees
what does several mean
A water tower 30 m tall is located at the top of a hill. From a distance of D = 120 m down the hill it is observed that the angle formed between the top and bas
The Ferris Wheel ride at a carnival sits 3 meters above the ground and sends riders to a maximum height of 33 meters in the air. The equation y = 15sin(x) + 18