ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What's the other term for: explosive or changing very quickly
How would you call in other words to scold or punish severely
What's the word for to talk on and on pointlessly, without clear direction
What's the word for looking down on others; proud and scornful
write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
I figured out the 1st question but I do not understand the second one...please show me step by step! Thank you!
Which expression is equivalent to 27/125
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
Jim has gotten scores of 99 and 93 on his first two tests. what score must he get on his third test to keep an average of 90 or greater