mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

HELP me please ... Max recorded the heights of 500 male humans. He found that the heights were normally distributed around a mean of 177 centimeters. Which sta
How and why did many Southerners attempt to stop the laws Congress passed?
How do you transfer mRNA into Codons ? I'm so confused :(
Which sentence best describes the formation of igneous rock? A- lava on the surface dries up and makes arock B_melted rocks cools and forms crystals C_rocks u
Contrast the force of gravity between these pairs of objects a 1 kg mass and a 2 kg mass that are 1 m apart and two 2 kg masses that are 1 m apart
Can you please help me find the missing LENGTH. I attached an image.
What is the total area of the figure?
Mrs. Gehrke said Cheddar weighs 16.8 pounds. He actually weighs 15.2 pounds. What is the percent error?
What are the solutions of the system? Solve by graphing. y = -x^2 - 3x + 2 y = -2x + 2
You and a friend went to the movies.You spent half your money on tickets. Then you spent 1/4 of the money on popcorn, $2 on candy, and $3 on a soda. If you have