winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

What is HIV and the causes
what is the sum of 6 7/8 + 4 5/8
An oscillator makes four vibrations in one second. What is its period and frequency?
how to write an equation and solve it for the followingOne fifth of the employees of Delta Industries, Inc., work in the Sotheastern region. If the company empl
a piece of wood is 180cm long, Tom cuts it into three pieces in the ratio 2:3:4 Work out the length of the longest piece
What is the main idea of Truman's statement about the use of atomic weapons
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous term. Which function models this sequence?1) a(n)=10(2)^n2) a(n)=10(2)^n-13) a(n)=10+2
how do I solve this proportion?
List two factors that might cause an organism to restrict its use of a resource.
what are the landforms of vermont