PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

please help I’m struggling
Please help, I'll give brainliest if you want?! Why is self-reflection important? Check all that apply.
The original price of a marker is $5.00 What will the new price be after a 15% increase
It does not make much sense to me how to answer this question
what is 1/7+2/3 fractions
What is a brain tumor?
Mary is a student that's always been helpful to other students and plays her part when group assignment is given and ensures that the group work is complete. Ma
For your art history test, you have to write a compare-contrast essay about 2 of 5 artists who will be randomly chosen for you on test day. The artists are Mich
What is the slope of this line? A. 1/4 B. 4 C. 2 D. -4
how clouds and weather are connected to the water cycle and energy cycling on Earth.