johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP FAST!! Is this statement true or false?   Kuna women traditionally made molas as a way to decorate functional items of clothing.   A. True
Where can I find string that doesn't stretch for physics? And what is it called?
alfred made 20 goals in 3.5 minutes.what is alfreds unit rate per goal
How do u find the answer
Is 5/6 closest to 0,1/2, and 1
Which sentence contains an error in its use of adjectives?
Which of the following body systems works with the circulatory system to exchange oxygen and carbon dioxide A.Digestive B.Nervous C.Respiratory D.Urinary
What are the answers 2-10
In the past, the idea behind mass production was to?
what kind of system is the set of equations? -3x-3y=1 5x+2y=9