Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

At Memorial Hospital, 9 of the 12 babies born on Tuesday were boys. In simplest form, what fraction of the babies born on Tuesday were boys?
Why does benvolio tell romeo to run away?
What is a groin vault?
How were the four great trading cities of northern italy similar?
In the Southern Hemisphere, the south point of a compass will point at the: North Pole South Pole
What information is given by the formula of an ionic compound?
How do I know when to use the word sew and when to use the word sow?
Southern states believed that sovereignty rested with A. the states. B. the people. C. the president. D. the federal government.
63 is 75% of what number?   Enter your answer in the box. ___ 71 is 25% of what number? Enter your answer in the box. ___
Which of the following pairs of charged particles will result in a repelling force acting between the particles? A neutral charge and a neutral charge A posit