Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

TRUE or FALSE In the First Continental Congress, many members still wanted to find a peaceful solution to the problems with England.
Last summer, a sports club had 56 members. This summer, due to some renovations, it has 25% fewer members. How many members are there now?
A snow cone vendor on the Virginia Beach boardwalk has several costs of doing business. She pays salaries of $2,100 per month and other fixed costs, such as uti
How many different ways can 4 events be ordered?
7b-4=-8 how do i solve for b?
TRUE or FALSE In the First Continental Congress, many members still wanted to find a peaceful solution to the problems with England.
Does meiosis uses oxygen to produce ATP
Area of parallelogram is ?
Which type of selection causes a reduction in the median phenotype?
Mapoela walks 2km in 30minutes.at that rate how far coul she walk in 1hour 30minutes