xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

What position would be the highest in a company's hierarchy? A: director of finance B: finance manager C: accountant D: finance administrative assistant
Alexander is a stockbroker. He earns 12​% commission each week. Last​ week, sold ​$5,300 worth of stocks. How much did he make last week in​ commission? If he a
2^n+1 = 1/8solve each equation by solving Nthe answer is -4 but I need to solve how to do it
Who made the first vaccine for covid 19?
The graph below represents a rock climber’s height as she ascends a hill.
Write a polynomial P(x) of degree 5 and with zeros 2, 5/2, (which of multiplicity one) and 0 (of multiplicity 3). Note: if x-c is a zero of P(x) of multiplicity
9x-12=5x-4 pls help
what is the LCM of 4, 5
9x-12=5x-4 pls help
Deon throws a ball into the air. The height, h, of the ball, in meters, at the time t seconds is modeled by the function h(t) = -5t + t + 4. 1. When will the b