grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

solve each proportion 7/4 = x/8
what is more5/8 or 2/8
Which of these choices is NOT a cultural influence on our wellness? A. Attitude B. Behavior C. Hereditary diseases D. Media
How do you convert feet to inches
Which is the BEST description of how Booker T. Washington's response to the restrictions placed on African-Americans during the post-Reconstruction period was
55% of the students at west side middle school walk to school. what fraction of the students walk to school?
At the end of the Declaration of Independence, what promise do the signers make?
The rate of a reaction is measured by how fast a reactant is used up to how fast a product is formed. a. True b. False
B^2-4b+4=0 Quadratic formula
304/320 simplified, please help, the faster the better.