vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Use the elimination method to solve the system of equations.choose the correct ordered pair. 4x+6y=62 -6x+6y=-18
Jack bought a stereo on sale for $231 . The original price was $385 . What was the percent of decrease in a price
If the parent function f(x) = (2x − 3)3 is transformed to g(x) = (-2x + 3)3, which type of transformation occurs?
An increase in pesticide use has resulted in a decrease in the local blue jay population. What is the BEST explanation for the decreased blue jay population? A)
What is the period of a 1.00 m long pendulum?
Which of these was the most noticeable symbol of the "Iron Curtain"? A) Great Wall B) Berlin Wall C) 38th Parallel D) 17th Parallel
Javier writes an integer on a piece of paper. The absolute value of his number is less than 4. Which is true of the possible values of Javier’s number? The poss
a pear is hanging from a tree branch a gust of wind blows the tree and the pear falls which energy is it
If the hydrogen ion concentration is 10-10m what is the ph of the solution
What executive department houses the Bureau of Indian Affairs?