longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

What is the best part of your school life ?
The nursing assistant is asked to get a TPR on a patient. What should the nursing assistant do?
Process in sexual reproduction in which male and female reproductive cells join to form a new cell
What are the two zeroes/solutions for the following equation? (x - 5)(x + 2) = 0 X = and Hellpppppo MEEEEEEE
please please help me!!!
An_______ is when the king has the complete authority.
What is the constant of proportionality between y and x in the graph? ANSWER THIS ASAP!!!!
THERE IS AN ATTACHED PICTURE HELP
Explain how scientists Identify Igneous rocks. Igneous rocks mainly consist of silicon and oxygen elements. Igneous rocks are found only in the mantie. Igneous
A plane goes from a standstill to 350 mi/hr in about 45 sec. What is the plane's acceleration?