korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Need help ASAP. Please! Thank u☺️
Which statement is true about the parts of this expression? 7.5y-z/9+50+2y he constant is 7.5. The coefficients are 7.5 and -9 The variables are x and y. the li
How was the response of the seminoles different from that of the cherokee when they were removed from their lands?
A local hamburger shop sold a combined total of 712 hamburgers and cheeseburgers on Tuesday. There were 62 more cheeseburgers sold than hamburgers. How many ham
Studying how people get along with one anoth
Matt and ming are selling fruit for a school fundraiser.customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. matt sold 3 small boxes of oranges
I think it's asking for to much to read this AND answer the question, I should do it myself but I can't really think of anything so I'm turning TO YOU for help
V = THE PICTURE WILL BE INSERTED
Samuel has a collection of toy cars. his favorites are the 272727 red ones which make up 60\%60%60, percent of his collection.how many toy cars does samuel have
If your nose is clogged why can you breathe through your mouth