daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

is 1.1111111... rational
Which statement accurately describes the homestead act of 1862?
Which state currently has the highest minimum wage? Washington Nevada California
975,462 rounded to the nearest hundred thousand
Claudia's father is 7 times as old as Claudia. 20 years from now, Claudia will be 1/2 as old as her father. How old is Claudia's father?
how to right 0.632 in expanded form
Describe where is the fertile crescent located where mesopotania located
round 88999 to nearest ten thousand
what is the place value of 1 in the number 0.413
What was one major effect of industrialization on American society?