tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

1. Describe what happens to Grendel when he raids Herot and encounters Beowulf.
6. Internet bots can sway public opinion by:
excerpt from “Solitude” by Henry David Thoreau This is a delicious evening, when the whole body is one sense, and imbibes delight through every pore. I go and c
why is angular resolution important
Main people involved in the russian revolution in 1917
subtract -9x-7 from 8x2 -5x +9​
The atmosphere is densest closest to the surface of Earth because
x+6/4 + x-3/5 = 5x-4/8​
A biochemical reaction will proceed in the direction as written if:_______a. ΔG > 0.b. ΔH > 0.c. ΔG = zero.d. ΔG < 0.e. ΔH < 0.
a group of words with a subject and a verb that does not express a complete thought is called an