jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

COUNTY ATTORNEY (facetiously). Well, Henry, at least we found out that she was not going to quilt it. She was going to—what is it you call it, ladies! MRS. HALE
What would happen to a monthly payment if the interest rate increased
Which allele combination represents a male who has an x-linked recessive disorder
There is a 12 v potential difference between the positive and negative ends of the jumper cables, which are a short distance apart. an electron at the negative
What era is sometimes referred to as the Age of the Mammals. List other possible names that could have been used to describe this era, and why.
What industry supports the efforts of the office of war information owi?
write the equation of the line that passes throughout (-1,5) and has a slope of 3 in point-slope form
What is the measure of the missing angle
which type of intelligence would be required for someone to be a good dancer
Describe an ethical dilemma table to an employee’s behavior at work or work discipline