mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

what the purpose of ww2? answer that question if u want, but tell me a joke or your song
Sam deposited $500 in a new bank account. The bank pays 4% interest compounded annually on this account. Sam makes no more deposits or withdrawals. What is the
A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65. Which bag is better value for money?
[tex]3a-5=-23[/tex] Thank you!! :)
???? Help plz ?…. It’s a grade
if a=2 b=1 find the value of a square minus b square​
Which phrase defines part of speech? (1 point) O the word that is being looked up O the exact meaning of a word O the role of a word in a sentencce o the correc
What’s is the value of the square?
describe web chain of wetland ecosystem​
4y = 38 -1/2 (4y + 16)