emilypd25 emilypd25
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

Please help. having trouble finding the unit rate.

Please help having trouble finding the unit rate class=

Respuesta :

Catya
Catya Catya
  • 03-04-2018
the unit rate is the slope. m = Δy/Δx
So you want the Δx (change in x) to be 1

point (1,15)
Answer Link
backseatdog
backseatdog backseatdog
  • 03-04-2018
B) (1,15)

Because that point says for 1 person, the cost of the ticket will be $15 which is exactly what we want for a unit rate.  That is $15 per 1 person.
Answer Link

Otras preguntas

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?
what is the solution to the proportion? 5/x = 2/8 ( It's in fraction form lol)
A debate team has 15 female members. the ratio of females to males is 3:2 how many males are on the debate team?
How did Mesopotamian irrigation systems allow civilizations to develop?
(1/4) to the 3rd power
What structure acts as a relay station for all senses except smell??
Beginning at 8:30 am tours of the national capital and white house begin eddie tour agency tourist for the national beginning at 8:30 am tours of the national c
How many 5-a-side football teams can you make from 31 children ?
A box of pens contains only red pens and blue pens. The ratio of the number of red pens to the total number of pens in the box is 1:4. Which of the following st
How can these sentences be combined to include a dependent clause? The lifeguard was on duty. She pulled a toddler out of the pool. A. The lifeguard was on duty